موسسه نصر جاوید ویرا
نصرجاوید

306942991434+

بهداشت و درمان در کشور یونان - نصرجاوید ویرا

بهداشت و درمان در کشور یونان

مراقبت های خصوصی در کشور یونان

بهداشت و درمان در کشور یونان

مراقبت های خصوصی و درمانی در یونان معمولا به عنوان جایگزین مراقبت های عمومی و دولتی هستند و خدمات مناسب تری هم به افراد تحت پوشش خود ارائه می کنند. امکانات پزشکی و درمانی بهتری دارند و تحت تاثیر شرایط اقتصادی کشور عمل می کنند؛ زیرا هزینه های این نوع خدمات متناسب با نوع نرخ های هر ساله تعیین می شود. خدماتی که این مراکز درمانی خصوصی پوشش می دهند را اغلب IKA و یا بیمه دولتی یونان تعهد نمی کند. 

مهاجران و خارجی هایی که به یونان وارد می شوند و این کشور را برای کار و یا زندگی انتخاب می کنند اغلب به دلیل شرایط برتر درمانی این موسسات خصوصی ترجیح می دهند تا از خدمات در مکانی این مراکز استفاده نمایند . زیرا این مراکز هم مسئولیت پذیرتر هستند و هم از امکانات و شرایط بهتری بهره مند می باشند.

علاوه بر این پزشکان و پرستاران و کادر بیمارستانی مراکز خصوصی عمدتا به زبان انگلیسی مسلط هستند. برخی از مراکز درمان خصوصی در یونان حتی وابسته به سایر نهادهای بین المللی و اتحادیه اروپایی و یا امریکایی هستند و کارکنان این مراکز درمانی باید آموزش های ویژه ای را گذرانده باشند.

داروخانه های یونان

داروخانه ها معمولا در یونان با یک سبد سبز رنگ مشخص می شوند که در یک زمینه سفید کار شده اند. در همه مکان ها و مناطق و شهر های یونان داروخانه ها در دسترس هستند. نکته قابل ملاحظه در داروخانه ها تسلط نسبی اغلب پزشکان این داروخانه ها به زبان های انگلیسی و حتی برخی از زبان های بین المللی دیگر می باشد و به خوبی می‌توانند نسخه هایی که پزشکان بین المللی نوشته اند را تشخیص دهند.

مهاجران و مسافرینی که باید به همراه خود داروهایی را به یونان بیاورند باید انها را در ظروفی در بست و با بسته بندی مشخصی به دنبال خود بیاورند و اطمینان پیدا کنند که به خوبی برای سایرین محتویان ان ظرف مشخص شده است.

همچنین توصیه می شود که نامه ای از پزشک به همراه داروها باشد که در ان توصیه های لازم به بیمار و سایر اطرافیان درج شده باشد. در ضمن ذکر این نکته قابل توجه است که داروهای دارای کدئین در یونان غیر قانونی هستند و تنها در شرایطی که یکی از خود پزشکان متخصص یونانی تجویز نماید و این هم در شرایط خاص می توانند بیماران از این دارو ها استفاده نمایند.

در شهر هایی مثل آتن و تسالونیکی هر نوع دارویی به راحتی پیدا می شود و در دسترس می باشد هر چند برخی از داروهای تخصصی و خاص را تنها مراکز بیمارستانی ارائه می کنند. داروخانه هایی که با بیمه های IKA همکاری دارند اغلب هزینه خود را از بیمه دولتی یونان دریافت می کنند و تنها میزانی از ان که حدود 25 درصد می باشد توسط خود بیمار پرداخت خواهد شد.

در برخی از نقاظ یونان بخصوص مناطقی که داروخانه های انها با صندوق های مراقبت بهداشتی اجتماعی کارگران یونان کار می کنند نسخه های الکترونیکی را دریافت و خدمات دهی می کنند سیستمی که انتظار می رود خیلی زود جایگزین سیستم نسخه های قبلی در کل یونان شود.

بهداشت و درمان در کشور یونان: پزشکان

شما به هیچ عنوان مجبور به انتخاب یک پزشک خاص در یونان نیستید ولی در هر صورت باید برای استفاده از خدمات بیمه دولتی IKA یک پزشک را از لیست پزشکان معتبر این سازمان انتخاب کنید. معمولا پزشکان در یونان در مراکز تعیین شده خدمات به بیماران را ارائه می کنند و در صورت مراجعه پرشک به خانه و یا محلی دیگر هزینه های ان را باید خود شخص پرداخت نماید. پزشکان یونان از عالی ترین پزشکان در تخصص خود بوده و همگی در برترین دانشگاه های یونان و اروپایی یا بین المللی مدارک خود را دریافت نموده اند.

بهداشت و درمان در کشور یونان: متخصصان

برای اینکه به یک متخصص مراجعه کنید الزامی نیست که یک پزشک شما را معرفی کرده باشد. تمایل متخصصین حرفه ای در یونان داشتن لیست انتظار طولانی مدت برای بیماران می باشد. به همین دلیل افرادی که نیاز به فوریت پزشکی دارند و می خواهند خیلی زود متخصصی انها را ویزیت کند باید هزینه های مربوطه را خودش تقبل نموده و هزینه های اضافی نیز پرداخت نماید . در این حالت بیمه دولتی یونان IKA هزینه ها را اغلب تنها تا 15 در صد قبول می کند.

بهداشت و درمان در کشور یونان: بیمارستان ها

استاندارد های بهداشتی و درمانی کشور یونان از بالاترین استاندارد های اروپایی و جهان می باشند و دولت یونان نیز در حال حاضر در حال ارتقا کیفیت و خدمات بیمارستان ها و مراکز اروژانس دولتی پا به پای مراکز خصوصی و بیمارستان های خصوصی می باشد. امکانات و ساختمان های بیمارستان ها به شدت در حال بازسازی و اضافه کردن قسمت های جدید هستند. در این بیمارستان ها واحد های پزشکی سیار و خدمات بین راهی به بیماران نیز در حال بهبود و ارتقا می باشد.

توصیه می شود در صورتیکه هزینه های پزشکی و بیمارستانی برای شما چندان اهمیت ندارد از مراکز بیمارستان خصوصی استفاده نمایید زیرا بیمارستان ها و مراکز اورژانس دولتی اغلب شلوغ و دارای صفوف طولانی هستند و زمان زیادی باید برای دریافت جواب منتظر بمانید

بهداشت و درمان در کشور یونان: داروسازی

علم دارو سازی در یونان از قدیمی ترین و پیشرفته ترین علوم این کشور می باشد. اغلب شیمی دانان و متخصصین دارویی این کشور شرایط و استاندارد های بالایی دارند. داروهای تخصصی با مشورت و معرفی پزشک توسط این مراکز تهیه می شوند. داروسازها معمولا در داروخانه ها فعالیت می کنند و فقط صبح ها مشغول به کار هستند و در آخر هفته نیز فعالیتی ندارند.

در هر صورت شما به عنوان یک مهاجر و مسافر در یونان که قصد اقامت کوتاه مدت و یا بلند مدت در یونان را دارید باید از خدمات خصوصی این کشور استفاده نمایید. بیمه های خصوصی و بیمارستان های خصوصی نه تنها خدمات بهتری ارائه می کنند بلکه شرایط راحت تر و خلوت تری هم دارند هر چند اغلب یونانی هایی که بخصوص توانایی مالی نسبتا خوبی داشته باشند هم از این خدمات خصوصی استفاده می کنند.

هر چند یونان به عنوان یکی از کشور های توسعه یافته و قوی در حوزه بهداشت و درمان هنوز نتوانسته در میان قدرت های بزرگ اروپایی دیده شود ولی سیستم درمانی و بهداشتی این کشور هر روز رو به گسترش و بهبود بوده و برنامه ها و اهداف زیادی در این کشور برای توسعه این حوزه در نظر گرفته شده و دولت هم با حمایت های مالی و پشتیبانی های کافی در این رشد و توسعه حوزه درمان و بهداشت را یاری می رساند.

یونان یکی از بالاترین نرخ های امید به زندگی و ارزان ترین خدمات بهداشتی و درمانی را در اتحادیه اروپا دارد. مهارت های پزشکی در این کشور از استانداردهای بالایی برخوردار است و فعالیت های دولتی و خصوصی در کنار هم و مکمل همدیگر عمل می کنند.

یونان با تبعیت از الگوهای اتحادیه اروپا و با مشارکت بسیاری از بخش های خصوصی و دولتی سایر کشور های اروپایی و با توجه به سرمایه گذاری های مناسب خارجی و داخلی توانسته از شرایط متوسط بهداشتی و درمانی خود فاصله گرفته و روند بهبود و توسعه بهداشت و درمان را در این کشور به خوبی می تواند شاهد بود.

خدمات بهداشتی و درمانی در کشور یونان

سازمان ادریما کینونیکون اسفالیسون (Idrima Kinonikon Asfalisseon) (IKA) مسئول ارائه خدمات پزشکی و دندان پزشکی رایگان و دریافت یارانه های حوزه بهداشت و درمان در یونان بوده و مسئول ایجاد سیاست های درمانی در یونان است. خدمات این سازمان در اختیار همه شهروندان، اتباع داخلی و خارجی و سایر وابستگان و مسافران و… قرار می‌گیرد. درواقع خدمات تامین اجتماعی یونان توسط این سازمان ارائه می شود

IKA هزینه مراقبت و درمان، هزینه پزشکان و متخصصان سلامت و پزشکی را تامین می کند همچنین هزینه های بستری، بیمارستانی؛آزمایشگاهی، طب سوزنی طبیعی، مراقبت های دندان پزشکی، مراقبت از مادران، تامین وسایل جراحی و بالغ بر چهار پنجم هزینه های حمل و نقل به بیمارستان و… را تامین می کند.

وقتی فردی در یونان مشغول به کار می شود کارفرمای او از حقوق و دستمزد او میزانی مشخص را به صندوق بهداشت و درمان دولت پرداخت می کند. IKA محل زندگی شما دفترچه ای را برای شما با نام iatrico vivlioario ارسال خواهد کرد تا در صورت نیاز به خدمات پزشکی و مشورت پزشکی و یا نیاز به استفاده از بیمارستان با ارائه این دفترچه از پرداخت هزینه های درمان معاف شوید

اگر شما از افراد خارجی هستید که در یونان زندگی می کنید و یا در این کشور اقامت دائم و یا موقتی دارید با پرداخت هزینه ای به صندوق های IKA می توانید از خدمات این دفترچه های IKA بهره مند شوید. حتی اگر شما بازنشسته باشید و یا نتوانید به دلایلی هزینه های درمان خود را و میزان هزینه صندوق ها را پرداخت نمایید IKA با بررسی شرایط شما لیستی از پزشکان، مراکز درمانی و بیمارستان ها را در اختیار شما قرار خواهد داد تا بتوانید ازخدمات انها بصورت رایگان بهره ببرید.

حتی برخی ازفرد بیمه های خصوصی را به جای خدمات IKA یونان انتخاب می کنند که درست همانند IKA خدمات درمانی و بهداشتی و مراقبت های ویژه را انجام می دهند.

حتی اگر در منطقه ای زندگی می کنید که جدای از مناطق تحت پوشش IKA باشد باید قبلا صندوقی را انتخاب و هزینه های خود را پرداخت کرده باشید و در این محل از صندوق IKA خود بخواهید تا هزینه های شما را تقبل نماید. خارجی هایی هم که برای مدت حداقل دو سال در صندوق های بیمه IKA هزینه های مربوطه را پرداخت کرده باشند و شامل خدمات این سازمان باشند می توانند پس از ان نیز تا مدت محدودی از این خدمات استفاده نمایند. برای این منظور باید تمامی اسناد ذی صلاح بودن خود را به سازمان IKA یونان از کشور و یا منطقه خود ارسال نمایید.

هزینه های بهداشت و درمان در کشور یونان 

افرادی که تحت پوشش سیستم بهداشتی دولتی یونان قرار بگیرند خدمات بیمارستانی و پزشکی انها به رایگان انجام خواهد شد اما باید برای دریافت نسخه های خود 25 درصد هزینه را پرداخت نمایند که البته این میزان برای بازنشستگان 10 درصد می باشد. داروهای غیر ضروری شامل خدمات بیمه دولتی نیستند و به همین دلیل هزینه این اقلام دارویی بسیار بیشتر است. از جمله موارد غیر ضروری در یونان که خدمات بیمه دولتی به انها تعلق نمی گیرد می توان به هزینه ها عینک و پروتز دندان اشاره نمود هر چند هزینه های دندان پزشکی برای این افراد رایگان است.

بیمه های خصوصی درمانی

بسیاری از یونانی ها ترجیح می دهند از بیمه های خصوصی درمانی استفاده نمایند. در صورت استفاده از این بیمه ها پوشش خدمات بیمه دولتی دیگر به این افراد تعلق نخواهد گرفت. افرادی که برای سیستم های مراقبت بهداشتی دولتی یونان واجد شرایط نباشند نیز باید از بیمه خصوصی استفاده نمایند. این افراد باید هنگام درخواست مجوز اقامت با ارائه مدارک پزشکی خود یکی از بیمه های خصوصی را برای خود انتخاب نمایند.

بیمه خصوصی درمان برای افرادی که تحت پوشش بیمه دولتی نیستند اجباری است.تمامی شرکت های بیمه خصوصی خارجی نیز در صورت دارا بودن شرایط دولت یونان خدمات خود را می توانند در این کشور ارائه نمایند که البته این موضوع بیشتر مختص شرکت های بیمه فعال در اتحادیه اروپا می باشد. عاقلانه ترین راه برای اطمینان از اینکه بیمه شما در یونان پذیرفته است یا خیر بررسی این موضوع با کنسولگری کشور خودتان می باشد.

برخی از شرکت های بیمه خصوصی که با شرایط و قوانین یونان منطبق بوده و فعالیت رسمی و قانونی در این کشور دارند عبارتند از: Alico AIGlife، Ethniki Asfalistiki، Generali و Assurance Vie. AXA PPP Healthcare، BUPA International، انجمن دوستانه Exeter و بیمه درمانی بین الملل. در صورتیکه با هر یک از این بیمه ها طرف قرارداد هستید می توانید با ارائه مدارک مربوطه به یکی از شعب داخل یونان از خدمات این بیمه در یونان نیز بهره مند شوید.

بهترین فرم و حالت بیمه های خصوصی در یونان بیمه هایی هستند که هرگونه صورتحساب پزشکی را به طور مستقیم خودشان به مقامات درمانی و پزشکی پرداخت می کنند. برخی از این بیمه ها هزینه های دارو و پزشکی که توسط مراجع غیر بیمارستانی ارائه می شوند را تایید نمی کنند.

 این موضوع متاسفانه در برخی از مناطق یونان به شدت مرسوم است و شما با توجه به الزامی بودن بیمه مجبور خواهید بود دو بار هزینه درمان کرده باشید. حتی در شرایط شما باید هزینه های درمان را پرداخت و بعد با ارائه فاکتور های خود به شرکت بیمه خصوصی و پس از مدتی بررسی میزانی از پرداختی های خود را دریافت نمایید.

بیمه های خصوصی و یا حتی دولتی به افرادی که حق بیمه بیشتری در ماه برای بیمه پرداخت کنند تسهیلات و شرایط بهتری ارائه می کنند و این افراد انتخاب ها و پوشش بهتری خواهند داشت. بیشتر بیمارستان ها و یا بهتر است بگوییم تقریبا تمامی بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی در آتن و تسالونیکی قرار دارند.

خدمات نصر جاوید ویرا

موسسه مشاوره بین المللی نصر جاوید ویرا، با دارا بودن تیم متخصص و حرفه ای در زمینه ویزا و اقامت در حال حاضر به عنوان معتبرترین و قدیمی ترین مجموعه در ایران و بدون واسطه به صورت تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن به صورت کاملا تضمینی برای هموطنان عزیز خدمت رسانی می کند.

برای اخذ ویزا و اقامت می توانید از خدماتی که نصر جاوید ویرا در این زمینه ارائه می دهد، استفاده کنید و با تماس  از خدمات آن بهره مند شوید.

موسسه مشاوره بین المللی نصر جاوید ویرا

با دارا بودن تیم متخصص و حرفه ای در این زمینه در حال حاضر به عنوان معتبرترین وقدیمی ترین مجموعه در ایران و بدون واسطه به صورت تخصصی در
کوتاه ترین زمان ممکن به صورت کاملا تضمینی برای هموطنان عزیز می توانید با نصر جاوید در ارتباط باشید و خدمت رسانی می نماید.

مقالات پیشنهادی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *